Na pytanie gdzie słuchać podcastów, odpowiedź może być tylko jedna: w dedykowanej aplikacji. Dlaczego? Bo tak jest najwygodniej. Wybór konkretnego oprogramowania można natomiast uzależnić od indywidualnych upodobań. Oto najlepsze aplikacje do słuchania podcastów.
Z tego artykułu dowiesz się, że:
- Zwolennicy prostych rozwiązań mogą wykorzystać jedną z wbudowanych aplikacji. Na smartfonie z systemem iOS będzie to Apple Podcasts, natomiast dla systemów Android – Google Podcasts (która zostanie zastąpiona w 2024 r. przez YouTube Music).
- Jeżeli potrzebujesz bardziej zaawansowanych funkcji lub korzystasz z urządzeń opartych o różne systemy, warto przetestować inne aplikacje (np. Pocket Casts lub CastBox).
- Osoby mające darmowe konto lub wykupiony pakiet premium w usłudze Spotify, mogą wykorzystywać ją zarówno do muzyki, jak i do podcastów.
- Wielu podcasterów ma własne strony internetowe, a także udostępnia swoje audycje na platformie YouTube.
Podcasty działają na zasadzie audycji radiowych, które możemy odsłuchiwać wtedy kiedy chcemy i jak chcemy. To nieangażująca forma przekazu, świetnie sprawdzająca się podczas jazdy samochodem lub wykonywania prac domowych. Więcej na ten temat dowiesz się stąd: co to jest podcast?

Apple Podcasts (dawne iTunes)
Podcasty Apple to popularna aplikacja do słuchania podcastów, która ma jedną wadę: działa wyłącznie na systemach iOS i macOS. A choć to od produktów Apple zaczęła się światowa popularność podcastów – samo słowo „podcast” pochodzi od marki iPod – nie każdy musi przecież posiadać sprzęt z jabłkiem na obudowie.
Co ciekawe, aplikacja iTunes działa nie tylko na urządzeniach Apple, ale jest również dostępna na komputerach wyposażonych w system Windows.
Aplikacja Apple Podcasts pozwala szukać podcastów, subskrybować je i zmieniać prędkość odtwarzania. Pozwala też pobrać poszczególne odcinki, aby następnie odsłuchać je w dogodnym dla siebie czasie.
Listy kanałów synchronizują się za pomocą konta iCloud i trzeba powiedzieć, że działa to wszystko bardzo sprawnie. Jeśli więc twój sprzęt znajduje w ekosystemie Apple, to prawdopodobnie nie musisz rozglądać się za innym rozwiązaniem.
W Apple Podcasts nie ma wprawdzie zaawansowanych funkcji, takich jak wycinanie ciszy lub pomijanie intro, ale dla większości osób nie będzie to raczej stanowiło problemu.
Podcast Addict
Podcast Addict to aplikacja do słuchania podcastów (i nie tylko!) przystosowana dla urządzeń z systemem Android. Umożliwia sprawne zarządzanie podcastami, radiem, audiobookami, kanałami YouTube, a także wiadomościami RSS. Wszystko odbywa się z poziomu jednej aplikacji, która przy okazji charakteryzuje się intuicyjną obsługą.
Jeżeli dodamy do tego mnóstwo przydatnych (np. możliwość udostępnienia wybranego odcinka podcastu), to okazuje się że Podcast Addict jest naprawdę przyzwoitym oprogramowaniem.

Wersja darmowa jest dostępna z reklamami, za drobną opłatą (1€ miesięcznie) możemy cieszyć się pełną funkcjonalnością.
Pocket Casts
Pocket Casts to aplikacja dostępna zarówno dla systemów Android, jak i iOS. Dzięki temu jest to dobre rozwiązanie dla tych osób, które chcą słuchać podcastów na różnych platformach.

Podstawowa wersja Pocket Casts dostępna jest za darmo. Płacąc 1€ za miesięcznie otrzymamy dostęp do nowych funkcji, takich jak:
- oprogramowanie desktopowe (Windows i macOS),
- dodatkowe ikony i motywy,
- 10GB w chmurze na własne pliki.
Spotify
Spotify kojarzy się głównie z muzyką, ale da się za jej pomocą również słuchać podcastów. Zaletą jest to, że możesz swobodnie przełączać się pomiędzy podcastami a muzyką i nie musisz otwierać w tym celu drugiej aplikacji. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Spotify ma własną bazę kanałów RSS. Wyróżnia ją to spośród 99% pozostałych aplikacji, które pobierają informacje o audycjach z Apple Podcasts. Teoretycznie może to oznaczać, że nie znajdziemy tam wszystkich interesujących pozycji. W praktyce Spotify jest na tyle popularne, że zdecydowana większość podcasterów zgłasza się oddzielnie do ich bazy. O tym, jak dokładnie to zrobić, przeczytasz w tekście jak dodać podcast na Spotify.
Nie polecam wybierać tej aplikacji, jeśli nie zamierzasz wykorzystywać Spotify do muzyki. W darmowej wersji skutecznie będą ci bowiem utrudniać zycie uciążliwe reklamy, a wykupywanie subskrypcji premium dla samych podcastów nie ma większego sensu.
Szczególnie, że da się ich słuchać całkowicie za darmo, chociażby w aplikacji…
Podcasty Google
Podcasty Google (Google Podcasts) to bezpłatna aplikacja preinstalowana na nowszych systemach Android. Działa na podobnej zasadzie jak Apple Podcasts, a więc pozwala bezproblemowo subskrybować i słuchać podcastów. Ma prosty, minimalistyczny wygląd:

Dostępna jest też wersja przeglądarkowa Google Podcasts, za pomocą której można słuchać podcastów na komputerze.
Uwaga: w 2024 r. aplikacja Podcasty Google zostanie wycofana. Jej funkcję przejmie YouTube Music. Podcastów będzie można tam słuchać na takich samych zasadach, jak w Podcastach Google, czyli bez płatnej subskrypcji.
Aplikacje często publikują dane odnośnie liczby subskrybentów oraz odsłuchań podcastu. Warto pamiętać, że tego typu dane dotyczą jedynie tej aplikacji, która je udostępnia i w rzeczywistości podcast może mieć zgromadzoną wokół siebie zdecydowanie większą liczbę słuchaczy.
YouTube
Choć YouTube kojarzy się przede wszystkim z formatem wideo, wielu autorów publikuje swoje podcasty również tam. Sprawdź jak zrobić podcast na YouTube (i nie tylko!).
Słuchanie podcastów na stronie internetowej
Wielu podcasterów prowadzi własne strony internetowe, na których możesz słuchać ich dzieł za pomocą zwykłej zwyklej przeglądarki internetowej (np. Chrome, Firefox, Opera lub Safari).
Może się wydawać, że jest to najprostsze rozwiązanie, bo nie wymaga instalacji żadnych dodatkowych aplikacji. Wystarczy wejść na stronę konkretnego podcastu i włączyć odtwarzacz. W praktyce, odsłuchiwanie podcastów przez stronę WWW ma sporo wad. Sprawiają one, że wcześniej czy później i tak każdy przenosi się do dedykowanej aplikacji.
Wiesz już gdzie słuchać podcastów, ale może… chcesz stworzyć własny? W takim razie polecam zapisanie się na mój kurs PodcastPro™, gdzie przedstawiam cały proces od A do Z.
Podsumowanie
Warto zaznaczyć, że wspomniane przeze mnie aplikacje, to nie wszystko. Ani słowem nie wspomniałem przecież o Castbox, Lecton, Castro, Overcast, SoundCloud, PlayerFM…
Podcasty to świetny sposób opowiadania historii, a ich popularność przekłada się na duży wybór dedykowanego oprogramowania.